Přeskočit na hlavní obsah Přeskočit na podmenu

SPÚ

Přeskočit na hlavní obsah

Revoluční rozhodnutí soudu - Nejstarší vinice Šobes v ČR zůstává ve vlastnictví státu

Praha, 18. května 2018 – Krajský soud v Brně potvrdil prvoinstanční rozhodnutí Okresního soudu ve Znojmě ve věci žaloby Agropodniku Mašovice o vydání náhradních pozemků v rámci restitučního sporu vedeného se Státním pozemkovým úřadem (SPÚ). Soud konstatoval, že se SPÚ v rámci restitučního řízení „nedopustil liknavosti, diskriminace ani svévolného jednání“. Jedná se o revoluční soudní rozhodnutí, kdy soud potvrdil, že SPÚ nabízí ve veřejných nabídkách pro oprávněné osoby dostatečný počet pozemků v odpovídající kvalitě.

Agropodnik Mašovice a jeho právní předchůdci se soudní cestou domáhal od roku 2006 vydání náhradních pozemků v k.ú. Podmolí v okrese Znojmo a tvrdil, že SPÚ dlouhodobě nenabídl podniku náhradní pozemky, které by odpovídaly restitučním nárokům v celkové výši téměř 170 tisíc korun. Podnik se soudní cestou domáhal vydání náhradních pozemků, které jsou součástí Národního parku Podyjí. Krajský soud v Brně dal za pravdu SPÚ, který se žalobě bránil tvrzením, že restituent měl možnost si ve veřejných nabídkách vybrat a nabýt pozemky v odpovídajících lokalitách, na kterých v současné době i hospodaří a že uspokojení nároků bylo možné, avšak restituent je odmítl a součinnost v tomto ohledu neposkytl. Soud konstatoval, že SPÚ nemůže mimo veřejnou nabídku pozemků nabízet restituentům volné pozemky, neboť by se tím dopustil diskriminace a znevýhodnění ostatních oprávněných osob. Z těchto důvodů žalobu zamítl.

Díky tomuto přelomovému rozhodnutí soudu zůstává jedna z nejstarší vinic Střední Evropy a ikona moravského vinařství v rukou státu.

 

                                                     

Monika Machtová, Oddělení komunikace a marketingu

Přílohy Poslední aktualizace
Rozsudek
soubor pdfNové okno( PDF, 224.7 KB)
18.5.2018
Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace